Przyznaj się - lubisz czuć się bezpiecznie. Nawet w ekstremalnych sytuacjach chcesz mieć "koło ratunkowe". Nawet jeśli nie pokazujesz tego na zewnątrz (bo to może trącićnudą) szukasz jakiejś formy stabilizacji. Dzieje się tak dlatego, że w życiu codziennym masz wystarczającą ilość zawirowań, bodźców i trudnych decyzji do podjęcia, by chcieć stabilizacji w tak ważnym obszarze jak trwałość zatrudnienia.

Często już w wieku 30-35 lat, w cichości liczymy na stabilny dochód do spokojnej emerytury. Troszczymy się o wiele kwestii: pracę, kredyt, dzieci, problemy innych. Tych obszarów jest czasem tak wiele, że przynajmniej w części dążymy do względnego spokoju, uproszczenia codzienności. W związku z tymczęsto nawet nieświadomieunikamy sytuacji destabilizujących nasze status quo, które w dłuższej perspektywie dałyby nam lepszą jakość życia.

Lubię tylko te piosenki, które znam

Choć nierzadko masz serdecznie dość codziennej rutyny, trudności i niedomówień, trzymasz się tego. Trochę jak w powiedzeniu: "Lubię tylko te piosenki, które znam". Czasem nie chcesz,częściej nie masz czasu na rozważania o nowym miejscu pracy. Być może jesteś we właściwym miejscu, świetnie się realizujesz, a być może obawy przysłaniają korzyści, jakie możesz odnieść.

Dlaczego podróże kształcą

Nowa praca to przede wszystkim nowe doświadczenia. To swego rodzaju podróż w nieznane. Nawet jeżeli wykonywałbyś podobny zakres obowiązków i przechąc do firmy w tej samej branży, wchodzisz w nową organizację. Inną pod względem pracujących w niej osób, wewnętrznych i zewnętrznych sposobów działania (procedur, zasad, rozwiązań). Zmiana jest rozwijająca. Pobudza do spojrzenia na pracę z innej perspektywy. Pozwala w nowych warunkach wykorzystać posiadane doświadczenie, wymaga poznania, nauczenia się czegoś nowego. Im większe zmiany (oczywiście w rozsądnym zakresie),tym większa szansa na rozwój. Jeśli masz poczucie, że w obecnym miejscu pracy już się nie rozwijasz, może czas na doskonalenie w nowym wymiarze?

Inspiracją są ludzie

Nowa praca to nowe środowisko. Środowisko tworzą ludzie. A ludzie potrafią być niezwykłym źródłem inspiracji, motywacji i pomysłów. Nieznany zespół, szef, klienci, dostawcy i partnerzy biznesowi. Każdy człowiek reprezentuje określone podejście do życia, rozwiązywania problemów. Warto obserwować cechy i zachowania, które przynoszą efekty. Testować je w swojej codziennej pracy. Wnioski należy też wyciągać z działań fatalnych w skutkach -aby ich unikać. Długoletnia współpraca w jednym środowisku i określonej grupie osób usypia Twoją czujność, niewiele sytuacji może Cię zaskoczyć. W tym kontekście nowa praca z pewnością dzięki swojej odmienności jest czynnikiem rozwoju.

Standard życia i zarobki

Rzadko się zdarza, że zmieniając pracę przyjmujemy gorsze warunki finansowe. Zmiana pracy to nierzadko także większe wynagrodzenie. Twoje dotychczasowe doświadczenie, wiedza, umiejętności są cenne. Instynktownie szukasz takich możliwości, które pozwolą Cipodnieść, a przynajmniej utrzymać aktualnystandard życia. Oczywiście możliwe jest także podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowej ścieżki kariery i obranie nowego obszaru specjalizacji. Wówczas prawdopodobnie przez jakiś czas powinieneś się liczyć z wynagrodzeniem na niższym poziomie. Z reguły jednak jest to świadomy, odważny wybór, w którym stawiasz na rozwój. Innymi słowy jest to inwestycja w siebie samego.

W walce z demencją

Warto także pamiętać, że z każdym dniem się starzejesz... Tymczasem, wydłużenie wieku emerytalnegobezwzględnie wymusza dłuższą sprawność fizyczną i intelektualną… Ludzki mózg działa w specyficzny sposób. Rutyna i stabilizacja go usypiają, otępiają. Zmiany, nowe bodźce, odmienne sytuacje, walka z przyzwyczajeniami (choćby w tak prozaicznym obszarze, jak dojazd do nowej pracy, nie wspominając o aspektach merytorycznych) zmuszają mózg do większej aktywności. A właśnie taka aktywność utrzymuje go w lepszej kondycji, na dłużej. Zmiana pracy to wyzwanie dla emocji i doświadczenia, a dla Twojego mózgu świetny trening.

Zachowaj trzeźwość oceny

Istnieje szeroka gama korzyści ze zmiany pracy, z podjęcia wyzwania i z wyjścia ze strefy "komfortu". Pamiętaj jednak, aby podczas oceny nowych możliwości, zachować zdrowy rozsądek i obiektywizm w ocenie. Warto zawsze zasięgnąć opinii w środowisku o danym pracodawcy, wziąć pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw", by później nie żałować i w pełni czerpać z nowej możliwości życiowej.

Artykuł został opublikowany w Onet Biznes.