Scenariusz pierwszy – brak informacji po aplikacji

Wysłałeś wymagane dokumenty aplikacyjne lub zgłosiłeś się przez stronę internetową pracodawcy i nie otrzymałeś żadnej informacji zwrotnej. Przyczyny mogą być dwie: pierwsza (wersja pesymistyczna) Twoje dotychczasowe doświadczenie nie zostało uznane za adekwatne do danego stanowiska pracy lub samej organizacji. Rekruterzy zwracają uwagę na różne aspekty naszego doświadczenia np. kulturę organizacyjną miejsca, w którym do tej pory pracowaliśmy i jej zbieżność z kulturą organizacyjną firmy, do której prowadzona jest rekrutacja. Wiele zależy też od ilości i jakości aplikacji pozostałych kandydatów – naszej potencjalnej konkurencji. Im jest większa, tym rekruter łatwiej może przebierać w aplikacjach.

Druga przyczyna (scenariusz może nie tyle optymistyczny, co mniej realny) to fakt, że Twoja aplikacja nie dotarła do rekrutera. Czasem zdarza się, że e-mail nie dotarł, czasem, że w natłoku aplikacji został omyłkowo skasowany lub trafił do niewłaściwego folderu.

Jeśli po tygodniu od wysłania e-maila nie otrzymałeś żadnej informacji, a zależy Ci na danym miejscu pracy to:

  • Przeczytaj uważnie swoje CV jeszcze raz. Sprawdź, czy nie ma w nim błędów, które mogły Cię zdyskwalifikować już na starcie – literówki, klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu rekrutacji z… wklejoną nazwą innej firmy, do której aplikowałeś miesiąc temu, zdjęcie typu selfie – przypominamy, że CV to Twoja wizytówka i dokument formalny.
  • Sprawdź, czy dodałeś załącznik. Rekruter, który posiada wiele innych atrakcyjnych aplikacji i wiele projektów do realizacji nie będzie do Ciebie pisał z prośbą o załączenie pliku.
  • Sprawdź, czy w adresie e-maila nie popełniłeś błędu.
  • Wyślij CV jeszcze raz.

Raczej unikaj sytuacji, w której dzwonisz do firmy rekrutacyjnej i dopytujesz, czy e-mail dotarł.

Scenariusz drugi – zostałeś odrzucony w czasie selekcji

Proces selekcji może składać się z kilku etapów – wywiadu telefonicznego, rozmowy kwalifikacyjnej, Assessment Center. Załóżmy, że je przeszedłeś. Niestety firma nie przekazała Ci informacji zwrotnej na temat efektów Twojego udziału. W takiej sytuacji masz prawo zadzwonić i dopytać o efekty i przyczyny braku zainteresowania Twoją osobą. Unikaj jednak nachalności – najgorsze co możesz zrobić to negatywnie zapaść w pamięci rekrutera. Pokaż, że informacja zwrotna jest dla Ciebie ważna ze względu na możliwość rozwoju i doskonalenia tego, czego rekruterowi zabrakło w Twojej kandydaturze. Dopytaj, jakie kompetencje powinieneś rozwijać, abyś mógł być rozważany ponownie jako kandydat do pracy, czego zabrakło. Nie dyskutuj, nie przekonuj – wysłuchaj, zapisz, przemyśl, a potem się zastanów, jak nad tym pracować.

Jeżeli zostały Ci wskazane braki umiejętności np. nieznajomość określonego programu, zapytaj czy po jego opanowaniu możesz zgłosić się ponownie do rekrutacji na dane stanowisko. Pamiętaj, że nad tzw. twardymi kompetencjami czasem łatwiej jest pracować niż nad tymi miękkimi, związanymi ze zmianą pewnych cech osobowości, nawyków, czy przyzwyczajeń.

Jeżeli przeszedłeś cały proces rekrutacji i selekcji i po miesiącu czy dwóch widzisz, że ogłoszenie, na które aplikowałeś jest nadal aktualne, a Ty niczego nie zmieniłeś w swojej osobie – raczej nie zgłaszaj się ponownie, szkoda czasu rekrutera. Może to dobry znak, że czas działać, bo okazje nadal na Ciebie czekają, a Ty zamiast się rozwijać stoisz w miejscu?

Jeżeli zaś opanowałeś wspomniany program komputerowy (zakładam, że zajęło Ci to więcej niż miesiąc, co może oznaczać, że ogłoszenie o pracę nie jest już aktualne) skontaktuj się z rekruterem, który prowadził proces i powiedz/napisz o tym. Pokażesz swoją determinację. Jest duża szansa, że będziesz jedną z pierwszych osób, o których rekruter będzie pamiętał przy kolejnej rekrutacji na dane lub podobne stanowisko.

Artykuł został opublikowany w portalu Onet Biznes.